Jak dbać o skórę atopową?

Atopowe zapalenie skóry, nazywane w skrócie AZS, albo atopią, jest poważnym problemem skórnym, który dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Atopowe zapalenie skóry objawia się zmianami występującymi na całym ciele, które silnie swędzą. Są to plamy o zabarwieniu od lekko różowego do krwistoczerwonego koloru. Należy powiedzieć, że kolejną, ważną cechą atopowego zapalenia skóry jest duże jej wysuszenie. Skóra swędzi, łuszczy się i pęka. Nie ulega wątpliwości, że AZS jest chorobą uciążliwą, ale znając odpowiednie zasady dbania o skórę można z powodzeniem przezwyciężać na co dzień to schorzenie i normalnie żyć. Jak dbać o skórę atopową i jakie kosmetyki pielęgnacyjne są polecane dla atopowców?

skora-atopowaSkóra wrażliwa

Należy powiedzieć, że skóra z atopowym zapaleniem charakteryzuje się ogromną wrażliwością. Jeśli dojdzie do jej zakażenia bakteriami, mogą pojawić się na jej powierzchni ropne czopy, które są nieestetyczne, swędzą, a nawet powodują dolegliwości bólowe. Coraz częściej atopowe zapalenie skóry wykrywane jest u niemowląt, najczęściej pierwsze objawy schorzenia są identyfikowane pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia dziecka. Powodem powstania choroby AZS są złożone czynniki. Co ciekawe, nadmierna higiena i wykorzystywanie specjalistycznych, zaawansowanych pod względem technologicznym kosmetyków, sprzyja zaognianiu się stanów zapalnych na skórze pacjenta. Dlatego też, osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry mają zalecenie wykorzystywania w swojej codziennej higienie wyłącznie naturalnych kosmetyków, które nie powodują uczuleń, a skutecznie nawilżają wrażliwą skórę atopową.

Codzienna pielęgnacja

Najważniejszym wskazaniem dla atopowców jest unikanie infekcji skóry, które przy rozwarstwieniu się naskórka spowodowanym chorobą jest bardzo trudne. Chory musi ze swojego otoczenia usunąć wszystkie szkodliwe czynniki, zwłaszcza kurz i roztocza. Trzeba lepiej sprzątać mieszkanie i zachowywać w miarę sterylne środowisko życia. Atopowcy powinni stosować naturalne kosmetyki i środki do czyszczenia, ponieważ silne detergenty wywołają u nich reakcję alergiczną. Warto dobrać dla chorego kosmetyki naturalne, które są stworzone specjalnie z myślą o chorych na atopowe zapalenie skóry.

Comments are closed.